İletişim

Barida Hotels 102 Cad. No: 81 Isparta / TURKEY

Kovada Gölü Milli Parkı

Tour photos

Eğirdir İlçesi’nin 29 kilometre güneyinde bulunan Kovada Gölü, oldukça sığ bir göldür. Benzersiz flora zenginliği ve yaban hayatı çeşitliliğinin yanı sıra, açık havada dinlenme ve eğlenme imkanları bakımından büyük potansiyele sahip olması, Kovada Gölü ve çevresini milli park yapmaya yetmiştir. 6534 hektar büyüklüğündeki milli park ve çevresinde, doğa araştırması, kamp yapma, yürüyüş, manzara seyretme, kuş gözlemciliği ve tırmanma yapılabilmektedir. 

Eğiridir- Kovada Gölü Milli Parkı Bisiklet Parkuru

Başlangıç noktası Eğirdir otogar önü olan parkurun bitiş noktası Kovada Gölü Milli Parkı olarak belirlenmiştir. Tamamı asfalt olan yolun ilk 4 kilometresi Eğirdir-Konya Karayolu olduğundan, bu bölümde bisikletçiler dikkatli olmalıdır. 4'üncü kilometrede yer alan Kovada Gölü Milli Parkı tabelasından sağa doğru dönülür. Parkurun kalan kısmının neredeyse tamamı bu yol üzerindedir. Yol boyunca iniş ve çıkış yok denecek kadar azdır.

 

Bu parkur boyunca yolun sağında ve solunda elma bahçeleri yer alır.  Eylül ve Ekim ayları elma hasadı dönemi olduğu için, yol boyunca kamyon ve traktörler yoğun olarak arkanızdan ve karşınızdan gelecektir. Bu yüzden dikkatli olunması gerekmektedir.

Bu bölümde yaklaşık 23 kilometre ilerlendikten sonra Kovada Gölü Milli Parkı yol ayrımına ulaşılır. Buradan sola dönülür. Parkurun son 3 kilometresi ziyaretçilerini Kovada Gölü eşliğinde bitiş noktasına ulaştırır.

Kovada Gölü Yürüyüş Parkuru

Milli parka ulaşıldığında alanla ilgili daha detaylı bilgi ve yürüyüş rotası seçenekleri ziyaretçi tanıtım merkezinden öğrenilebilir. Tanıtım merkezi önünden başlayan patika, kısa bir süre sonra küçük bir iskeleye ulaşır. Burası fotoğraf çekmek için ideal noktalardan biridir.

 

Güzergah üzerinde yaklaşık 100 metre ilerlendiğinde karşılaşılan patika ayrımında sağa doğru, göl kıyısı boyunca ilerlenir. 200 metre sonra ikinci iskeleye ulaşılır. İskeleden 100 metre sonraki yol ayrımında, yürüyüş kısa tutulmak isteniyorsa sola, uzun bir yürüyüş yapılmak isteniyorsa düz gitmek gerekir. Ayrımda düz gidildiğinde yaklaşık 1,5 kilometrelik bir güzergah ile yarımadanın etrafı dolaşılır.

Yarımadanın en yüksek noktasında, muhteşem göl fotoğrafları çekilebilecek gözetleme kulesine ulaşılır. Kuleden sonra 900 metre süren bir yürüyüşle ziyaretçi tanıtım merkezine ulaşılır ve parkur bitirilir. Parkur uzunluğu 3 kilometredir.

 

Kaynak: Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Outletler

Otelimiz bünyesinde bulunan outletlerde siz de kendinize uygun bir eğlence imkanı bulabilirsiniz.

Tümünü Gör

Telefon Rezervasyonu

Telefonla otel yetkilimizle görüşerek dilediğiniz odaya güvenle rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
Telefon

+90 (246) 500 25 25

Email

info@baridahotels.com